
Снимка: АП/Virginia Mayo, БТА
Според Еди Рама Албания е съгласувала напълно външната си политика с ЕС
Присъединяването на Албания към Европейския съюз до 2030 г. може да бъде реалистична цел, ако бъдат извършени необходимите реформи, заяви на пресконференция в Тирана върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас, съобщи албанската редакция на Радио „Свободна Европа”.
Според нея върховенството на закона в Албания е изключително важно, защото правовата държава е в основите на Европейския съюз. „Албания има амбициозна програма за приключване на преговорите с ЕС през следващите две години. От жизненоважно значение е да се поддържа високият темп на реформите. Разбирам също така, че реформите винаги са доста трудни. Въпреки това бъдещето на Албания е в Европейския съюз“, каза тя.
На съвместната пресконференция с Калас албанският премиер Еди Рама заяви, че във фокуса на разговорите им е било присъединяването на Албания към ЕС. Той изрази амбицията на Албания да приключи преговорите за присъединяване до 2027 г.
"Имаме съгласуван план с ЕС за приключване на преговорите през 2027 г., което означава, че в момента на приключването им Европейската комисия препоръчва на страните членки членството" на Албания да бъде одобрено.
Рама каза, че след това се предвижда двугодишен период на ратификации, който трябва да приключи с присъединяването на страната към блока. Според албанския премиер това, че Албания е съгласувала напълно външната си политика с тази на ЕС, ще помогне на този процес.
Кая Калас: Руската кампания срещу човешкия живот и достойнство не познава граници
През 2020 г. ЕС реши, че ще започне преговори за пълноправно членство с Албания, а през октомври миналата година започнаха разговори за това как страната се приспособява към позицията на ЕС по въпроси като върховенството на закона, функционирането на демократичните институции и борбата с корупцията.
Калас и Рама говориха за значението на стабилността в региона, като подчертаха необходимостта от нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия.
По време на посещението на Калас в Тирана беше подписано и споразумение на стойност 90 милиона евро за финансиране на стратегическия проект за жп линията Дуръс – Рогожина, която е част от Коридор 8, свързващ Южна Италия с Черно море в България през Албания и Република Северна Македония.
По думите на албанския премиер тази отсечка е ключова артерия, която ще "свърже Албания с европейската транспортна мрежа и ще укрепи още повече ролята ѝ на свързващ възел в региона”.
Посещението на Калас в Тирана е първото, откакто тя пое поста върховен представител на ЕС по външната политика и сигурността. То е част от обиколката ѝ на Западните Балкани между 7 и 9 април. В понеделник тя посети Черна гора, а последната ѝ визитата ще бъде Босна и Херцеговина.
Редактор: Иван ИвановПоследвайте ни